Icon SZYBKA REALIZACJA
Icon 15 DNI NA ZWROT
Icon BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Bezpieczne użytkowanie soczewek kontaktowych

Bezpieczne użytkowanie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są bezpieczne dla oczu. Wielu pacjentów docenia komfort ich noszenia. Dobrze dopasowane soczewki idealnie przylegają do oczu, zapewniając zdrowe i dobre widzenie. Nie ograniczają pola widzenia tak jak okulary korekcyjne i przede wszystkim są niewidoczne dla innych. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę, nosząc kontakty i czego unikać? Jak dbać o oczy nosząc soczewki?

 • Zawsze stosuj się do instrukcji użytkowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych, które zalecił producent. Przeczytaj ulotkę informacyjną od producenta. Pamiętaj też o zaleceniach okulisty/optometrysty. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji, możesz poprosić o pomoc optyka. W naszych salonach (optyk Gliwice, optyk Opole, optyk Szczecin).
  uzyskasz wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie.
 • Przestrzegaj harmonogramu noszenia i użytkowania soczewek. Nie noś soczewek dłużej, niż zaleca producent. Soczewki kontaktowe jednodniowe po całym dniu wyrzuć do śmieci. Soczewki dwutygodniowe – po dwóch tygodniach. Z kolei miesięczne soczewki nie nadają się do noszenia dłużej niż miesiąc np. przez kwartał. Soczewki zostały tak zaprojektowane, aby w określonym czasie w 100% gwarantowały bezpieczeństwo noszenia.
 • Nie kupuj soczewek na zapas, np. na rok. Może w tym czasie zmienić się wada wzroku. Lepszym rozwiązaniem jest np. abonament na soczewki kontaktowe. Sklep wysyła Ci soczewki z wyprzedzeniem. W razie konieczności zmiany mocy soczewek możesz w łatwy i szybki sposób dokonać zmian a panelu. Nasz sklep optyczny on-line oferuje tanie soczewki kontaktowe w abonamencie.
 • Jeżeli masz różną wadę wzroku na obu oczach, to zakładaj soczewki, zaczynając np. od prawego oka. Unikniesz w ten sposób pomyłek.
 • Przed dotknięciem soczewki dokładnie umyj dłonie. Higiena to podstawa używania soczewek. Zanim dotkniesz soczewki (przed założeniem lub przed jej zdjęciem) umyj i ususz ręce. Brudne dłonie mogą spowodować dyskomfort, pieczenie lub łzawienie oczu, a nawet doprowadzić do zakażenia.
 • Zakładając soczewki, zwróć uwagę, czy nie jest ona uszkodzona. Jeżeli tak, to wyrzuć ją do śmieci. Nawet lekko uszkodzona soczewka nie nadaje się do założenia. Będziesz odczuwać duży dyskomfort, a oko będzie łzawić.
 • Przed założeniem upewnij się, że soczewka jest na prawej stronie. Połóż ją na opuszku palca – swoim kształtem powinna przypominać kulisty kształt miseczki.
 • Nigdy nie używaj wody do mycia lub przechowywania soczewek kontaktowych. Zwykła woda, nawet ta przegotowana może spowodować poważne zakażenia spojówki lub rogówki oka. Do mycia i czyszczenia soczewek kontaktowych przeznaczone są specjalne płyny, np. ReNu Multiplus firmy Bausch+Lomb.
 • Zwróć uwagę na pojemnik do soczewek kontaktowych. Dbaj o jego czystość. Wymieniaj go co najmniej raz na kwartał.
 • W soczewkach kontaktowych nie można spać. Może to prowadzić do uszkodzenia lub zakażenia oka. Tylko niektóre typy soczewek przeznaczone są do ciągłego noszenia, a producent dopuszcza spanie w nich.
 • Zdejmij soczewki, jeżeli odczuwasz dyskomfort, podrażnienie, suchość oczu, łzawienie. Noszenie soczewek podczas infekcji oka może pogorszyć sytuację. Jeżeli objawy nie ustępują to umów wizytę u specjalisty. Nie zwlekaj zbyt długo. Konieczne może być włączenie odpowiednich leków, np. kropli lub maści do oczu.
 • Nie stosuj kropli do oczu, np. nawilżających, jeżeli nie są przeznaczone do kontaktu z soczewkami. Możesz doprowadzić do podrażnień i zapalenia oczu. Zapytaj optyka o krople, które będą bezpieczne.
 • Uważaj, wykonując makijaż oczu. Najpierw załóż soczewki, później zrób makijaż. Natomiast demakijaż wykonaj po zdjęciu soczewek. Inaczej drobinki pudru mogą dostać się do oka. Zamknij oczy, jeżeli chcesz użyć lakieru do włosów.
 • Nie kupuj soczewek kontaktowych na podstawie recepty na okulary korekcyjne. Moc soczewki będzie inna. Pamiętaj, że okulary nosisz w pewnej odległości od oka. Natomiast soczewka leży bezpośrednio na oku.

Soczewki są bezpieczne. Pamiętaj, że tylko zachowanie zaleceń producenta soczewek oraz okulisty/optometrysty pomoże Ci zachować komfort ich noszenia.

 

 

Podobne artykuły