Icon Szybka realizacja
Icon 15 dni na zwrot
Icon Bezpieczeństwo transakcji

Wpływ stresu na wzrok i oczy

Wpływ stresu na wzrok i oczy

Stres to reakcją organizmu na wszystkie zmiany, które zakłócają jego naturalną równowagę. Stres może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Wywołany jest przez czynniki psychiczne, fizyczne, emocjonalne, a nawet wizualne. Może prowadzić m.in. do depresji, migreny, problemów z żołądkiem, czy problemów z ciśnieniem.

Czy wiesz, że stres wpływa też negatywnie wzrok i oczy? Jeżeli masz: drżenie powiek, suchość oczu, bóle i zawroty głowy, widzisz niewyraźnie, jesteś wrażliwy na światło, nasz męty w oczach i odczuwasz zmęczenie oczu, to może to być wynik stresu.

Napięcie mięśniowe

Stres może spowodować zbyt duże napięcie mięśniowe wokół oczu. Może to negatywnie wpływać na wzrok. Zbyt duże napięcie może powodować drżenie powiek i drżenie gałek ocznych. Drgania pojawiają się przeważnie w jednym oku. Na szczęście są dość łagodne i mijają. Zwiększone napięcie mięśniowe może powodować również zakłócenia przepływu i produkcji łez. W rezultacie pojawi się suchość oczu. Osoby zestresowane pocierają też często powieki i pogarszają suchość oczu. Przy zespole suchego oka dochodzi też do pogorszenia objawów.

Problemy z prawidłowym ciśnieniem krwi

Osoby narażone na stres mogą mieć zbyt duże ciśnienie krwi. Wpływa to również negatywnie na prawidłowe widzenie. Może to prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w siatkówce. A w konsekwencji skutkować chorobami oczu, takimi jak retinopatia nadciśnieniowa.

Koncentracja i skupienie

Jeżeli żyjesz w stresie, to Twoje zdolności co do zdolności skupienia czy koncentracji bardzo spadają. Możesz więc odczuwać trudności w czytaniu, a nawet widzeniu obrazu z daleka. Jeżeli stresujesz się lub skupiasz określonym zadaniu, to zapominasz o prawidłowej postawie przed komputerem czy odpowiednich przerwach. Zapominasz również o mruganiu, które wpływa na nawilżenie oczu. Może to powodować suchości oczu, podrażnienia i zmęczenie. W sytuacjach stresujących źrenice mogą rozszerzyć się lub zwęzić. Może to powodować nacisk na oczy oraz niewyraźne widzenie.

Migreny i bóle głowy

Bóle głowy oraz migreny bardzo często towarzyszą osobom, które są zestresowane. Najczęstszym bólem głowy jest napięciowy ból głowy. Wywołany jest przez stres lub zbyt duże napięcie mięśniowe. Może on powodować ból w okolicach skroni i czoła, a także w okolicach oczu.

Bóle głowy mogą prowadzić do zmiany ostrości widzenia, podwójnego widzenia, a nawet utraty widzenia. Osoby cierpiące na migreny skarżą się również na światłowstręt i wrażenie błysków światła.

Cyfrowe zmęczenie oczu

Obecny styl życia wymusza na nas ciągłe korzystanie z urządzeń elektronicznych. Długie godziny spędzamy przed ekranem laptopa, komputera, telefonów komórkowych czy przed telewizorem. Może to powodować napięcie mięśniowe wokół oczu i powodować ból głowy.

Jeżeli stresowi towarzyszy cyfrowe zmęczenie oczu, to najczęściej objawia się ono bólem oczu, suchością i pieczeniem. Mogą im towarzyszyć także zaburzeniami widzenia, np. rozmycie widzianego obrazu lub podwójne widzenie.

Jak widzisz, stres wpływa na oczy i wzrok. Na szczęście większość problemów z oczami związanych ze stresem ma charakter tymczasowy. Dlatego tak ważne jest zmniejszenie jego poziomu. Może to pomóc w poprawie jakości widzenia.

Jeśli jednak ograniczenie czynników stresogennych nie wpłynie pozytywnie na jakość widzenia, to koniecznie skontaktuj się z okulistą. Tylko wczesne wykrycie chorób oczu może pomóc w utrzymaniu dobrego widzenia.

Salony optyczne GermanOptiker: optyk Szczecin, optyk Gliwice oraz optyk Opole zapraszają na badanie wzroku.

 

Mogą zainteresować Cię również

Podobne artykuły