Okulista, optometrysta i optyk – kim są i w czym mogą nam pomóc?

Okulista, optometrysta i optyk – kim są i w czym mogą nam pomóc?

Problem ze wzrokiem dotyka miliony ludzi na całym świecie. Zaczerwienione oczy, łzawienie, czy pogorszenie widzenia zawsze stanowią obawy o to, czy z naszym wzrokiem nie dzieje się nic złego.

Z pewnością słyszałeś, że znajomy zbadał wzrok u optyka albo, że okulary dobrał mu optometrysta. A starsza sąsiadka miała operację zaćmy u okulisty.

Kim są Ci specjaliści, jakie mają uprawnienia i w czym mogą pomóc?

Czym zajmuje się optyk?

Optyk to osoba techniczna przeszkolona w zakresie wykonania okularów korekcyjnych. Dysponując receptą przepisaną przez lekarza okulistę lub optometrystę dopasowuje odpowiednie oprawki do szkieł okularowych.

W salonie optycznym możesz również kupić szkła kontaktowe oraz płyny i pojemniki do ich pielęgnacji. W GermanOptiker również kupisz soczewki i potrzebne akcesoria.

Dodatkowo optyk zajmuje się naprawą okularów. Jeżeli oprawki popsują się, odpadnie zausznik, uszkodzi się nosek od oprawek, wypadnie szkło, to optyk pomoże w naprawie takich uszkodzeń.

Optyk nie leczy chorób oczu, nie może przepisać kropli ani maści do oczu. Samodzielnie nie może również przepisać recepty na szkła okularowe.

Czasami optycy uzyskują uprawnienia, dzięki którym mogą przeprowadzić badanie wzroku w celu doboru odpowiednich okularów. Muszą jednak w tym celu skończyć studia podyplomowe. W ten sposób zyskują uprawnienia podobne do optometrystów.

Jeżeli masz receptę na okulary to, w sklepie internetowym GermanOptiker, zamówisz oprawki okularowe i szkła korekcyjne. W sklepach stacjonarnych GermanOptiker możesz również dodatkowo zbadać wzrok u lekarza optometrysty i zrealizować receptę na miejscu. Czekają na Ciebie nasze salony w Szczecinie, Gliwicach i Opolu.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to osoba, która ukończyła studia na kierunku optometria (studia licencjackie, magisterskie). Optometrystą może również każdy, kto ukończył dowolne studia magisterskie, a następnie studia podyplomowe z optometrii.

Jego zadanie to kompleksowe badania wzroku za pomocą odpowiednich przyrządów oraz rehabilitacja i ćwiczenia wzroku, mające na celu jego poprawę. Pomoże w leczeniu jaskry czy zespołu suchego oka. Monitoruje również schorzenia aparatu wzroku spowodowane wpływem innych chorób, np. cukrzycy.

Optometrysta zajmuje się również dobraniem odpowiednich szkieł korekcyjnych do wady wzroku. Jeżeli będziesz chciał, to pomoże również dobrać szkła kontaktowe. Nauczy Cię jak założyć i zdjąć soczewki oraz jak odpowiednio je pielęgnować.

Optometrysci w GermanOptiker również przepiszą receptę na okulary lub nauczą Cię jak obchodzić się z soczewkami kontaktowymi. Badania wzroku i dobór okularów mozliwy jest w salonie German Optiker w Szczecinie, badamy wzrok równiez w Gliwicach oraz Opolu.

Czym zajmuje się okulista?

Okulista to lekarz, który ukończył studia medyczne na wydziale okulistyki. Zajmuje się leczeniem chorób wzroku. W gabinecie okulistycznym wykonasz również kompleksowe badania wzroku. Jeżeli masz zapalenie tęczówki, rogówki lub spojówek to lekarz okulista zajmie się Twoimi dolegliwościami.

Okulista zajmuje się również chirurgią oka. Trafiają do niego pacjenci z zaćmą, jaskrą czy urazami fizycznymi. Zajmuje się też chirurgią plastyczną, np. podniesieniem opadających powiek. Dokonuje też operacji laserowych czy zastrzyków doszklistkowych (zastrzyk w gałkę oczną).

Podsumowanie:

Jak widzisz uprawnienia okulisty i optometrysty w niektórych zakresach są tożsame. Oboje zbadają wzrok i dobiorą odpowiednie szkła korekcyjne lub szkła kontaktowe.

Optometrysta nie przeprowadzi jednak zabiegu chirurgicznego oka ani nie podejmie się leczenia chorób oczu. Jeżeli nastąpiło u Ciebie pogorszenie wzroku i występują dodatkowe objawy, np. widzisz podwójny lub zamglony obraz, kolory stają się wyblakłe, widzisz tęczowe okręgi wokół źródeł światła, to powinieneś umówić się na wizytę do lekarza okulisty.

Pamiętaj! Zawsze, gdy masz pytania lub wątpliwości związane z narządem wzroku, jak najszybciej umów się na badanie oczu. Do Twojej dyspozycji pozostają nasze gabinety optyczne w Gliwicach, Opolu i Szczecinie. Zapewniamy kompleksowe badania wzroku w naszych salonach stacjonarnych.

Badanie wzroku przeprowadzają u nas doświadczeni optometrach z wykorzystaniem najnowszego sprzętu.

Jakie badanie możesz zrobić w naszych salonach?

  • kompleksowe badanie wzroku,
  • dobór okularów korekcyjnych,
  • dobór okularów do komputera czy jazdy samochodem,
  • dobór soczewek kontaktowych.

Jeśli mieszkasz w Szczecinie, Gliwicach i Opolu ale także okolicach np. w Katowicach- zapraszamy, na miejscu zbadasz wzrok, dobierzesz okulary korekcyjne, szkła kontaktowe lub kupisz okulary przeciwsłoneczne.

Salony optyczne w których zrobisz badanie wzroku:

GERMAN OPTIKER - Szczecin

adres: OUTLET PARK ul. Andrzeja Struga 42, 70-786 Szczecin

telefon: 539 713 479

godziny pracy: poniedziałek - sobota 10:00 - 21:00

 

GERMAN OPTIKER - Opole

adres:Pl. Kopernika 1-2, 45-040 Opole

telefon: 794 484 840

godziny pracy: poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00

 

GERMAN OPTIKER - Gliwice

adres: ul. Basztowa 2, 44-100 Gliwice

telefon535 424 246

godziny pracy: poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00

 

 

Podobne artykuły