Wpływ nadciśnienia tętniczego na wzrok

Wpływ nadciśnienia tętniczego na wzrok

Wysokie ciśnienie stanowi istotny problem dla zdrowia pacjenta. Jeżeli choroba staje się przewlekła to znacząco wpływa również na wzrok i doprowadza do jego uszkodzenia. Oprócz tego może spowodować zawał serca , udar, choroby nerek, a nawet demencję starczą.

 

Co to jest nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem. Aby zdiagnozować to schorzenie konieczne jest wykonanie pomiarów ciśnienia w różnych odstępach czasu (kilkudniowych lub kilkutygodniowych). O nadciśnieniu mówimy, gdy jego wartość oscyluje w granicach 140/ Hg lub więcej.

Wskutek nadciśnienia tętnice w naszym ciele stają się węższe, mniej elastyczne oraz nieszczelne. Powoduje to mniejszy dopływ krwi i tlenu do mózgu.

Czy wiesz, że na nadciśnienie tętnicze choruje aż 30% Polaków? Jest to jedna z najgroźniejszych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Dieta a prawidłowe ciśnienie krwi

Jeżeli chorujesz na nadciśnienie, to lekarz pierwszego kontaktu powinien przepisać Ci odpowiednie leki oraz suplementację. Musisz jednak pamiętać, że istotne znaczenie ma również Twoje odżywianie i styl życia.

 • Ćwicz regularnie i utrzymuj wagę – ważny jest ruch, spacery, nawet lekkie ćwiczenia. Nie musisz się forsować i podnosić wielkich ciężarów. Możesz zacząć ćwiczyć na siłowni. Skorzystać z pomocy trenera personalnego. Ułoży plan treningowy dostosowany do Twoich możliwości, wieku i stanu zdrowia.
 • Stosuj zrównoważoną dietę – zadbaj o zdrowe i pełnowartościowe posiłki, jedz warzywa i owoce.
 • Używaj mniej soli – wpływa ona niekorzystnie na ciśnienie
 • Ogranicz spożywanie alkoholu oraz rzuć palenie papierosów
 • Unikaj sytuacji stresowych – również wpływają na skoki ciśnienia

 

Jak często chodzić do okulisty przy nadciśnieniu?

Jeżeli chorujesz na nadciśnienie, to przynajmniej raz w roku powinieneś przebadać swój swój wzrok. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, np. ból oka lub niewyraźne widzenie to natychmiast umów wizytę u specjalisty.

Pamiętaj, że każdy, bez względu na wiek, czy choroby współistniejące powinien cyklicznie odwiedzać gabinet okulistyczny. Podczas kompleksowych badań wzroku można wykryć nadciśnienie i szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Nieleczone nadciśnienie może spowodować wiele nieszczęśliwych następstw, a nawet utratę wzroku. Dlatego odpowiednia diagnostyka ma ważne znaczenie dla naszego zdrowia i życia. Zaplanuj swoją wizytę wcześniej i ciesz się dobrym widzeniem. Odwiedź nasze salony w Szczecinie, Gliwicach lub Opolu.

Nadciśnienie tętnicze a choroby oczu

Nieleczone nadciśnienie powoduje takie choroby oczu, jak:

 • choroidopatia (chorioretinopatia) - nagromadzenie płynów pod siatkówką,
 • retinopatia - uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki,
 • neuropatia wzrokowa - uszkodzenie nerwów,
 • zaćma – zmętnienie siatkówki oka
 • wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, związane z wiekiem
 • zwyrodnienie plamki żółtej
 • powikłania pocukrzycowe oka.

Choroidopatia nadciśnieniowa to gromadzenie się płynu pod siatkówką. Dzieje się tak na skutek rozwoju nieszczelnych naczyń krwionośnych w ścianie oka (w naczyniówce). Powoduje to problemy z prawidłowym widzeniem oraz dochodzi do powstawania blizn na siatkówce. Jest to jednocześnie związane ze śmiercią komórek w tętniczkach warstwy naczyniówki. Choroidopatia nadciśnieniowa nie jest chorobą jedynie osób starszych. Częściej jest stwierdzana u młodszych osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Retinopatia nadciśnieniowa to uszkodzenie siatkówki spowodowane przewlekle wysokim ciśnieniem krwi. Objawy nie są widoczne od razu i pojawiają się gdy choroba rozwija się i przechodzi do kolejnego stadium. Pierwszym objawem są zwężone tętnice na dnie oka. W trakcie rozwoju choroby dochodzi do niedokrwienia siatkówki oraz krwotoków. Powoduje to osady lipowe, które układają się wokół obrzękniętej plami żółtej. Objawami retinopatii są: niewyraźne, podwójne widzenie, ciemna wizja, bóle głowy, zmniejszenie się średnicy tętniczek, krwotoki i przecieki naczyniowe oraz obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Nieleczona retinopatia prowadzi do innych chorób oczu, jak neuropatii nadciśnieniowej (uszkodzenie nerwu wzrokowego) oraz choroidopati nadciśnieniowej (uszkodzenie błony naczyniowej).

Nadciśnienie prowadzi również do: zatoru tętnicy, retinopatii cukrzycowej oraz zakrzepu żyły środkowej siatkówki.
Retinopatia jest jednym z najczęstszych schorzeń z powodu wielu zróżnicowanych czynników. Dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie bądź cukrzycę powinny być w stałym kontakcie z lekarzem okulistą.

Wysokie ciśnienie a zaćma. Nadciśnienie wpływa bardzo niekorzystnie na soczewkę oka. Zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju zaćmy, czyli zmętnienia naturalnej soczewki. Przewlekłe choroby, takie jak: cukrzyca, podwyższony cholesterol, czy nadciśnienie wpływają na rozwój zaćmy. Dlatego osoby chorujące na powyższe choroby, powinny szczególnie dbać o wzrok oraz poddawać się cyklicznym badaniom okulistycznym.

W gabinetach German Optkier w Szczecinie, Gliwicach czy Opolu czeka na Ciebie profesjonalny sprzęt oraz specjaliści, którzy dokładnie przebadają Twój wzrok. W razie potrzeby pomogą dobrać odpowiednie szkła korekcyjne oraz oprawki okularowe. Więcej o zaćmie możesz przeczytać na blogu GermanOptiker.pl.

Nadciśnieniowa neuropatia nerwu wzrokowego to choroba spowodowana uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Dzieje się tak na skutek ograniczonego przepływu krwi do nerwu wzrokowego. Jest to nerw, który przenosi światło z siatkówki do mózgu. Powoduje to pogorszenie widzenia. Może nawet prowadzić do trwałej utraty wzroku. Zmiany w wyglądzie nerwu wzrokowego, takie jak obrzęk lub wysięki, można wykryć podczas badania kontrolnego. Wystarczy, że lekarz zakropi oczy odpowiednim płynem. Dochodzi wówczas do rozszerzenia się źrenicy. Umożliwia to dokładne zbadanie siatkówki.

Niedrożność żyły siatkówki to również choroba spowodowana nadciśnieniem. Powoduje ona zablokowanie żył w siatkówce jednego oka. Może to być spowodowane zwężeniem naczyń krwionośnych, stwardnieniem tętnic lub zakrzepem krwi. Objawem jest stopniowa lub nagła utrata wzroku lub niewyraźne widzenie w jednym oku, które nasilają się w ciągu kilku dni lub nawet godzin. Chociaż bezbolesne, objawy mogą się nasilać w ciągu najbliższych kilku godzin lub dni. Badania kliniczne pokazują, że niedrożność żył siatkówki powoduje ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Niedrożność tętnicy siatkówkowej to ograniczenie lub zablokowanie krwi do siatkówki w jednym oku. Powoduje to nagłą, chociaż bezbolesną utratę wzroku. Wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko gromadzenia się blaszki miażdżycowej. Gromadzący się cholesterol osadza się wzdłuż ścian tętnic, zwężając je oraz zmniejszając przepływ krwi. W oczach skrzep lub część płytki wypełnionej cholesterolem może spowodować zablokowanie tętnic. Osoby z cukrzycą, wysokim cholesterolem oraz wysokim ciśnieniem krwi, są bardziej narażone na niedrożność tętnicy środkowej siatkówki.

Powikłania cukrzycowe oka są bardzo niebezpieczne. Dlatego pacjenci z cukrzycą i nadciśnieniem powinni szczególnie na siebie uważać. Może dojść do obrzęku plamki i wycieku płynu z naczyń krwionośnych. Plamka odpowiada za widzenie centralne i powikłania cukrzycowe mogą spowodować zmniejszenie ostrości widzenia.

Udar płata potylicznego może w konsekwencji doprowadzić do ślepoty korowej. Płat potyliczny odpowiada za prawidłowe przetworzenie obrazów wizualnych z siatkówki. Mózg może wiec nie przetwarzać obrazów, nawet gdy oczy są zdrowe, a źrenice funkcjonują normalnie.

Nadciśnienie tętnicze ma bardzo istotny wpływ na rozwój innych chorób oraz na wzrok. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka oraz badania okulistyczne. Nawet jeżeli nie cierpisz obecnie na nadciśnienie, to kontrolne badania wzroku są bardzo potrzebne.

W punktach GermanOptiker w Opolu, Gliwicach i Szczecinie czekają na Ciebie specjaliści oraz nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Nie zwlekaj i chroń swoje oczy, ponieważ to one są oknem na świat.

 

 

Podobne artykuły