Miokimia- drganie powieki. Dlaczego oko drży?

Miokimia- drganie powieki. Dlaczego oko drży?

Miokimia (myokymia), to termin medyczny określający niekontrolowane drganie mięśnia okrężnego oka. Każdy w swoim życiu doświadczył lub doświadczy efektu drgania powieki. Skurcze występują prawie zawsze w dolnej powiece, ale mogą również w górnej.

Drżenie powieki jest praktycznie niezauważalne przez osoby z Twojego otoczenia. Drżenie jest na tyle „delikatne”, że co prawda odczuwasz dyskomfort spowodowany skurczami, ale inni tego nie widzą.

Drganie powieki nie jest powodem do niepokoju. Przeważnie ustępuje samoistnie. Może trwać od kilku chwil do kilku dni. Bardzo sporadycznie może utrzymywać się kilka miesięcy lub dłużej. Drżenie powieki nie jest groźne, ale może być objawem występującego schorzenia.

Jeżeli niepokoi Cię drgająca powieka skontaktuj się ze specjalistą i przebadaj swój wzrok. Możesz to zrobić w stacjonarnych salonach GermanOptiker w Gliwicach, Opolu i Szczecinie.

 

 

Jakie są przyczyny drżenia powieki?

Przyczyn drgania oczu jest wiele:

 • zmęczenie organizmu: brak snu może również wpływać na drganie powieki. Zadbaj o prawidłową ilość snu oraz przestrzegaj jego harmonogramu.
 • stres: to jedna z najczęstszych przyczyn drgania oczu. Zalecane są częstsze spacery, spotkania ze znajomymi, ćwiczenia oddechowe, czy joga.
 • zmęczenie oczu: zbyt długie godziny spędzone nad ekranami komputerów, czy laptopów mogą spowodować cyfrowe zmęczenie oczu, a w konsekwencji drganie powieki. Rób przerwy w trakcie korzystania z tych urządzeń (np. co 20 minut patrz na odległe przedmioty przez 20 sekund). Zdecyduj się na okulary do pracy przy komputerze. W GermanOptiker kupisz okulary na cyfrowe zmęczenie oczu.
 • kofeina: ograniczy kawę, herbatę. Przejdź na kawę bezkofeinową.
 • alkohol: jeżeli po wypiciu alkoholu (np. piwa, wina) odczuwasz drganie, to odstaw go, ponieważ jego nadmierne spożywanie może powodować drżenie powiek.
 • alergie: pacjenci z alergią mogą odczuwać swędzenie czy łzawienie oczu. Ich częste pocieranie może spowodować przedostanie się histaminy do tkanek powiek i filmu łzowego. To z kolei może powodować drganie oczu.
 • nieodpowiednia dieta: badania wykazują, że brak niektórych składników pokarmowych, np. magnezu, potasu, witaminy D i witaminy B12 mogą spowodować drganie powieki. Zanim jednak kupisz suplementy w aptece skontaktuj się ze specjalistą od oczu i ustal, czy faktycznie musisz zażywać tabletki.
 • suche oczy: przyczyną suchych oczu mogą być niektóre leki, soczewki kontaktowe, spożywanie kofeiny i alkoholu oraz cyfrowe zmęczenie wzroku (spowodowane zbyt długim korzystaniem z komputera). Koniecznie umów się na wizytę u okulisty i sprawdź przyczynę drgającej powieki.

 

Czy przy drganiu powieki muszę iść do lekarza?

Na wizytę u specjalisty powinieneś się umówić zawsze, gdy niepokoi Cię stan oczu. Jeżeli drganie powieki nie ustępuje, a pojawi się dodatkowo skurcz twarzy lub innych mięśni, bóle głowy lub zawroty głowy to natychmiast idź do lekarza.

Drganie powiek jest zwykle bezbolesne i szybko ustępuje. Rzadko jest też wynikiem choroby. Może jednak występować przy schorzeniach:

 • choroba Parkinsona (drżenie mięśni, mimowolne skurcze i sztywność mięśni),
 • zespól Tourette’a (niekontrolowane tiki)
 • stwardnienie rozsiane (występuje wówczas z innymi objawami, takimi jak: zmęczenie, drętwienie, osłabienie mięśni, niewyraźna mowa),
 • zapalenie powiek, spojówek lub błony naczyniowej oka,
 • zespół Meige'a – objawia się tzw. dystonią twarzowo-żuchwową oraz mimowolnymi skurczami powiek,
 • porażenie Bella (paraliż twarzy),
 • udar
 • migreny

Jak leczyć mikomię?

Drganie powieki ustępuje samoistnie przeważnie w ciągu kilku sekund, minut lub godzin. Jeżeli chcesz zapobiec drżeniu oczu, to:

 • zwróć uwagę na styl życia i zadbaj o prawidłową dietę
 • ogranicz czas spędzany przy komputerze,
 • przy suchym oku stosuj odpowiednie krople

Jeśli drganie oka nie ustępuje przez kilka dni koniecznie przebadaj wzrok. Być może konieczne będzie zastosowanie akupunktury, hipnoterapii, odpowiedniej farmakologii lub nawet zastosowanie toksyny botulinowej (Botox).

Dbamy o zdrowe oczy naszych Klientów, dlatego w punktach w Opolu, Gliwicach i Szczecinie czekają specjaliści oraz profesjonalny sprzęt, za pomocą którego można kompleksowo przebadać wzrok. Możesz liczyć na fachową pomoc przy użyciu nowoczesnego sprzętu optycznego. Terminy wizyt są szybkie, dzięki temu na czas zadbasz o ochronę swoich oczu.

GermanOptiker w swoich salonach sprzedaje okulary korekcyjne, damskie oprawki okularowe, męskie oprawki okularowe, damskie okulary przeciwsłoneczne, męskie okulary przeciwsłoneczne, soczewki kontaktowe. Wszystko z troską o zdrowy wzrok zadowolonych Klientów.

Podobne artykuły