Ciało obce w oku- jak wyjąć coś z oka?

Ciało obce w oku- jak wyjąć coś z oka?

Dostanie się zanieczyszczenia do oka jest bardzo nieprzyjemne. Może powodować ból, pieczenie, łzawienie lub zaczerwienie oka. Czasami winna jest rzęsa, która wypadając utknie w oku, niewielka muszka, albo ziarenko piasku przyniesione wraz z wiatrem. Zdarza się jednak, że w oku utknie coś większego i niebezpiecznego, np. odłamki szkła, opiłki metali, czy drzazgi.

Jest to dość powszechne i zdarzyło się z pewnością wielu osobom. Jak sobie jednak poradzić z ciałem obcym w oku, jak szybko i bezpiecznie wyjąć je z oka? Czy zawsze jest konieczna wizyta w gabinecie okulistycznym?

 

 

Co zrobić gdy utknie coś w oku?

Zdrowy i dobry wzrok jest potrzebny każdemu z nas. To jeden ze zmysłów, bez którego nasze życie byłoby niezwykle utrudnione. Dlatego też, tak ważna jest ochrona i należyta dbałość o oczy.

Jeżeli dojdzie do zanieczyszczenia oka, utknie w nim nawet mikroskopijne ciało obce, to nigdy:

  • nie używaj wody z kranu do płukania oczu, jeżeli nie masz soli fizjologicznej użyj przegotowanej wody,
  • nie usuwaj zanieczyszczenia palcem (nie wkładaj palca do oka),
  • nie pocieraj oczu, możesz doprowadzić do otarć rogówki, zapalenia spojówki, czy powstania jęczmienia, a nawet pogłębić uraz,
  • nie panikuj, większość zanieczyszczeń możesz łatwo usunąć,
  • nie prowadź auta, nie jedź rowerem jeżeli odczuwasz dyskomfort to możesz spowodować wypadek.

 

Jak wyjąć z oka ciało obce?

Istnieje kilka sposobów, aby wyjąć coś z oka. Nie jest to trudne i skomplikowane. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki powinno zająć chwilę.

Przygotowanie do wyjęcia zanieczyszczenia z oka:

  • sól fizjologiczna i/lub krople do oczu,
  • wacik kosmetyczny lub chusteczka higieniczna (zwilżona solą fizjologiczną lub kroplami)
  • odpowiednie oświetlenie,
  • czyste i suche ręce,
  • lusterko,

Jak usunąć widoczne zanieczyszczenie z oka?

Stań przed oświetlonym lusterkiem. Otwórz kciukiem i palcem wskazującym chore oko. Połóż palec wskazujący na linii brwi, a kciuk pod dolną powieką, aby otworzyć oko. Zwróć uwagę, czy zanieczyszczenia znajdują się na rogówce (przednia powierzchnia gałki ocznej, znajdująca się przed tęczówką i źrenicą), czy na twardówce (biała część oka).

Jeżeli zobaczysz zanieczyszczenie, przyłóż zwilżony wacik (chusteczkę) do oka, a następnie delikatnie dotknij nim ciała obcego i usuń go. Możesz również przemyć oko solą fizjologiczną i zwiększyć w ten sposób łzawienie oka. Obcy obiekt powinien w ten sposób się wypłukać. W razie potrzeby zastosuj obie metody, jedna po drugiej.

Zanieczyszczenie pod górną powieką: jeżeli ciało obce utknie pod górną powieką, to delikatnie naciągnij górną powiekę na dolną powiekę, a następnie zrób ruchy okrężne oka oraz na boki. Takie ćwiczenie powinno przenieść ciało obce w widoczne miejsce na oku. Jeżeli zobaczysz przedmiot, to użyj jedną z metod opisanych powyżej. Drażniący element powinien łatwo dać się usunąć.

Zanieczyszczenie pod dolną powieką: połóż palec na skórze poniżej dolnej powieki a następnie ostrożnie rozciągnij ją w dół. Następnie spójrz w dół i jednocześnie szybko usuń palec z dolnej powieki. Powtórz ćwiczenie kilka razy aż uda Ci się usunąć ciało obce.

Zanieczyszczenie w kąciku oka: wykonaj ćwiczenia podobnie jak przy usuwaniu zanieczyszczeń powyżej. Przy użyciu kropli lub soli fizjologicznej koniecznie poruszaj oczami i często nimi mrugaj.

Jeżeli jesteś bardzo zestresowany i wrażliwy, to możesz poprosić kogoś o pomoc. Osobie stojącej obok, może być łatwiej zauważyć zanieczyszczenie w oku.

 

Ciało obce w oku, czy konieczna jest wizyta u okulisty?

Większość zanieczyszczeń uda Ci się usunąć domowym sposobem. Jeżeli jednak pomimo prób, nadal coś tkwi w oku, czujesz dyskomfort, oko jest podrażnione, boli lub łzawi, gorzej widzisz (np. obraz robi się zamglony, niewyraźny) konieczna będzie wizyta u lekarza.

Jeżeli podejrzewasz, że w oku może być opiłek metalu lub szkła to jak najszybciej udaj się do lekarza. Opiłek nie wyjdzie sam z oka, nie uda Ci się go usunąć domowym sposobem. Pamiętaj, aby wcześniej zabepieczyć oko gazikiem jałowym. Lekarz przy pomocy odpowiednich narzędzi (np. elektromagnes, biomikroskop) usunie drażniący element z oka oraz założy opatrunek. Prawdopodobnie konieczne będzie stosowanie kropli lub antybiotyków.

Jeżeli coś utknęło w Twoim oku, a nie potrafisz samodzielnie lub boisz się wyjąć ciało obce z oka, to przyjdź do jednego z naszych salonów optycznych (GermanOptiker w Szczecinie, Opolu lub Gliwicach). Nasi specjaliści pomogą Ci uporać się z dolegliwością.

 

 

Podobne artykuły