Jak zatrzymać pogarszanie wzroku – ćwiczenia dla oczu

Jak zatrzymać pogarszanie wzroku – ćwiczenia dla oczu

Oczy to jedne z najważniejszych narządów naszego organizmu. Tak jak pozostałe, tak i one bywają przemęczone czy przeciążone, przez co gorzej funkcjonują. Z czasem może to negatywnie wpływać na jakość widzenia. Czy istnieje sposób, aby zatrzymać, a przynajmniej spowolnić ten proces? Tak, rozwiązaniem może być systematyczne przeprowadzanie określonych ćwiczeń mięśni ocznych. Wykonywane regularnie, przyniosą trenującym dużą ulgę, a także poprawią wzrok.

Stymulacja wzroku ćwiczenia – czy mają sens?

Każdego dnia przez wiele godzin wpatrujemy się w przedmioty znajdujące się bezpośrednio przy nas, w tym w ekrany smartfonów. Dzięki pracy mięśni wewnętrznych oczu dochodzi do akomodacji, czyli dostosowywania do oglądania obiektów zlokalizowanych w różnych położeniach. Mięśnie zewnętrzne odpowiadają za ruchy oraz ustawienie oczu. Patrzenie w dal relaksuje wspomniane mięśnie, co samo w sobie stanowi skuteczny trening wzroku. Między innymi to dlatego tak odpoczywamy na łonie natury, wpatrując się w zieleń drzew, błękit morza czy nieba.

Aby uniknąć przemęczenia narządu wzroku, warto wykonywać ćwiczenia dla oczu. Możemy wtedy uniknąć lub zniwelować łzawienie, pieczenie oraz zaczerwienienie oczu. Trening pomoże pozbyć się dyskomfortu związanego z uczuciem suchości lub napięcia, ponadto zmniejsza częstotliwość występowania w polu widzenia plamek lub zygzaków. To nie wszystkie problemy, które minimalizuje bądź usuwa rehabilitacja wzroku. Ćwiczenia mogą również zahamować rozwój krótkowzroczności. Nasze oczy pracują nieprzerwanie przez cały dzień, od momentu wstania z łóżka. Nic dziwnego, że łatwo je przeciążyć.

Trening wzroku – jak i kiedy wykonywać?

Nie ulega wątpliwości, że ćwiczenia na poprawę wzroku służą wszystkim, ze szczególnym uwzględnieniem osób uskarżających się na przeciążenia układu wzrokowego oraz towarzyszące im bóle głowy, pleców oraz karku. Poleca się je ludziom, u których w wyniku dolegliwości oczu pojawiło się zniechęcenie do pracy wzrokowej z bliska. Kolejną uciążliwą konsekwencją pogorszenia jakości widzenia może być awersja do nauki – aktywności wymagającej czytania, czy to podręcznika, czy treści na monitorze komputera.

Prostota treningu oczu to coś, co warto podkreślić przy poruszaniu tematu stymulacji wzroku Ćwiczenia zaliczają się do łatwych oraz przyjemnych. W ich trakcie należy się skoncentrować na mięśniach odpowiedzialnych za ruchy gałki ocznej oraz na powiekach. Najlepiej je przeprowadzać wtedy, gdy odnotowujemy u siebie oznaki przemęczenia gałek ocznych. Kiedy pojawia się pieczenie, uczucie tzw. ciężkich powiek, wrażenie, że pod powiekami znalazł się piasek etc., można zrobić sobie przerwę w pracy i wykonać łatwe, niewymagające ćwiczenia na wzrok. Wystarczy poświęcić tej czynności kilka minut, aby symptomy przeciążenia znacząco się zmniejszyły.

Jak ćwiczyć wzrok w prawidłowy sposób?

Do najskuteczniejszych ćwiczeń na poprawę wzroku zaliczają się cykliczne przerwy. Wystarczy pozwolić oczom odpocząć, pozwolić na nieskupianie się na żadnym konkretnym punkcie. Dobrym rozwiązaniem będzie odrywanie się od obserwowania tego, co znajduje się blisko (ekran smartfona, monitor komputera, książka, telewizor etc.) co każde 20 minut. Nie trzeba zastanawiać się, jak ćwiczyć wzrok. Oczy będą nam wdzięczne już za ok. 20-sekundowe przeniesienie spojrzenia na odległość co najmniej kilku metrów (np. 5-6). Może być to widok rosnących w oddali drzew albo innego elementu krajobrazu. Po przeniesieniu wzroku kolejnym etapem powinna być koncentracja na szczegółach. Można przyglądać się gałęziom, konturom pni etc.

Skupienie na oddalonych obiektach to sprawdzone metody odprężania oczu – łatwa, a jednocześnie sprawdzona rehabilitacja wzroku. Ćwiczenia tego rodzaju nie sprawią nikomu najmniejszych trudności. Wręcz przeciwnie, będą przyjemnym sposobem spędzania czasu, choćby były to jedynie minuty.

Skuteczne ćwiczenia na poprawę wzroku

Relaksowanie oczu wpatrywaniem się w dal można połączyć z odpoczynkiem całego organizmu. Jeżeli pracujemy przy biurku, to odpowiedni moment na wstanie oraz rozprostowanie kości. Warto wtedy napić się wody, aby nawilżyć ciało od wewnątrz. W ten sposób wykonujemy nie tylko trening wzroku, lecz aktywujemy wszystkie pozostałe narządy. Inne polecane techniki relaksacji oczu to zamknięcie ich na chwilę. Można zamknąć je, siedząc prosto, bez ruchu, można też wystawić twarz do słońca, aby poddać się tzw. solaryzacji. Wykonując te ćwiczenia na wzrok, należy przez kilka minut patrzeć na słońce z przymkniętymi powiekami. Aby zniwelować napięcie, warto obracać głowę z jednego boku na drugi oraz z góry na dół. Promienie słoneczne będą mogły dzięki temu ogrzewać twarz ze wszystkich stron. Nie należy przeprowadzać treningu w okularach czy soczewkach.

Zarówno słońce, jak i całkowitą ciemność może wykorzystywać stymulacja wzroku. Ćwiczenia polegają na zamknięciu oczu oraz zasłonięciu ich dłońmi. Ręce nie powinny przy tym uciskać powiek, natomiast palce muszą krzyżować się na czole. Aby zwiększyć efektywność treningu, należy rozluźnić mięśnie twarzy, wyciągnąć szyję oraz wyprostować kręgosłup.

Efektywne ćwiczenia na wzrok

Następne ćwiczenie wymaga użycia wyobraźni. Potrzebna będzie biała ściana, na której wyobrazimy sobie czarny punkt. Udowodniono, że kropka to najzdrowsza dla oczu figura geometryczna. Z tego powodu idealnie nadaje się do rehabilitacji wzroku Ćwiczenia polegają na wpatrywaniu się w czarny punkt oraz płynnym, miarowym oddychaniu. Pomagają oczom odpocząć oraz wspaniale odprężają całe ciało. Od koloru kropki zależy, jak długo powinna trwać stymulacja wzroku. Ćwiczenia przełożą się na relaksację mięśni narządu wzroku, kiedy zmieni się nasze postrzeganie intensywności czerni. Ewentualne szare plamki w centralnej części, szara barwa lub poświata zniknie, a punkt stanie się idealnie czarny.

Jeśli brakuje nam pewności, jak ćwiczyć wzrok, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, możemy po prostu zamknąć oczy, a następnie przesuwać gałki oczne w lewo i prawo. Prócz tego można wykonywać ruchy okrężne albo rysować pod powiekami znak nieskończoności. Tego typu trening nie wymaga przyjmowania określonej pozycji – możemy siedzieć, stać bądź leżeć.

Ćwiczenia dla oczu – dlaczego warto?

Warto regularnie wykonywać ćwiczenia na poprawę wzroku. Oczy będą bardziej wypoczęte, co przyniesie nam korzyści w pracy, a także pozwoli uniknąć uciążliwych dolegliwości.

Podobne artykuły