Jak bezpiecznie i higienicznie przechowywać soczewki?

Jak bezpiecznie i higienicznie przechowywać soczewki?

Odpowiednie przechowywanie soczewek kontaktowych ma bardzo duży wpływ na ich stan i tym samym na nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie. Wynika to z faktu, że podczas codziennego noszenia na powierzchni soczewek gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz bakterie, które wymagają starannej dezynfekcji. Ponadto stosowanie soczewek dłużej niż zalecił producent lub przechowywanie ich w nieprawidłowy sposób, często wiąże się z wystąpieniem przykrych skutków ubocznych mających negatywny wpływ na kondycję naszych oczu. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, jak przechowywać soczewki, aby nie narażać się na różne komplikacje i jak najdłużej cieszyć się wygodą ich noszenia.

  • Przechowywanie soczewek – na co warto zwrócić szczególną uwagę?
  • Jak przechować soczewki bez płynu? Sprawdzone sposoby na kryzysowe sytuacje
  • Jak przechowywać soczewki bez pojemnika, aby uniknąć ich zniszczenia?

 

Przechowywanie soczewek – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Zastanawiając się, jak przechowywać soczewki, warto przede wszystkim zapoznać się z zaleceniami każdego producenta umieszczonymi na opakowaniu wybranego modelu – jako że produkcją soczewek zajmują się doświadczone i wykształcone w poszczególnych technologiach osoby, będą one najlepiej wiedziały, jak dbać o dany model soczewki, aby nie narazić się na wystąpienie różnych infekcji oczu oraz aby spowolnić proces zużywania się soczewek. W zależności od wybranego modelu z soczewek możemy korzystać lub przechowywać je przez kilka dni czy nawet tygodni. Najprostsze w codziennym użytkowaniu często okazują się soczewki jednodniowe, które po każdym dniu stosowania należy wymienić na nowe – dlatego nie trzeba również zastanawiać się, jak przechowywać soczewki, aby były one bezpieczne i odpowiednio zdezynfekowane.

W przypadku pozostałych rodzajów soczewek kontaktowych, czyli na przykład dwutygodniowych czy miesięcznych, warto wyposażyć się w specjalne pudełko na soczewki oraz płyn przeznaczony do ich dezynfekcji i pielęgnacji. Wybór takiego płynu w dużej mierze zależy od indywidualnych uwarunkowań danej osoby, a także od zaleceń okulisty. Warto przy tym wspomnieć, że dla osób o wrażliwych oczach i skłonnych do alergii lepszym wyborem będą płyny pozbawione konserwantów, które skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. W pudełku soczewki powinny być w pełni zanurzone w przygotowanym wcześniej płynie.

Jak przechować soczewki bez płynu? Sprawdzone sposoby na kryzysowe sytuacje

Zarówno pamiętanie o konieczności zdjęcia poszczególnych soczewek na noc, jak i ich prawidłowa dezynfekcja pozwalają na bezpieczne korzystanie z soczewek oraz skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnienia oczu. Dlatego zawsze warto kontrolować ilość posiadanego płynu do soczewek i na bieżąco uzupełniać jego zapasy. Mimo to w różnych awaryjnych sytuacjach wiele osób zastanawia się, jak przechować soczewki bez płynu. Często popełnianym błędem okazuje się korzystanie w tym celu z wody filtrowanej lub mineralnej. Jako że w tego typu wodzie znajduje się wiele różnych mikroorganizmów i zanieczyszczeń, mogą one osadzać się na powierzchni soczewek, sprawiając tym samym, że nie będą one bezpieczne podczas późniejszego użytkowania. Efektem przechowywania soczewek w wodzie często są poważne infekcje oczu, a także ich ogólne podrażnienie.

Chcąc dowiedzieć się, jak przechować soczewki bez płynu, warto między innymi zwrócić szczególną uwagę na sól fizjologiczną. Odpowiednio dobrane pudełko na soczewki w połączeniu z solą fizjologiczną pomoże w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia poszczególnych modeli soczewek. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe i nie powinno stanowić alternatywy dla regularnego stosowania odpowiednio dobranych płynów. Najlepiej zdecydować się na sól fizjologiczną jednorazowo, na przykład w sytuacji, kiedy skończył nam się płyn lub nie wzięliśmy go ze sobą na wakacje. Należy przy tym wspomnieć, że tak przechowywanych soczewek nie powinno się aplikować – konieczne będzie ich oczyszczenie oraz opłukanie wysokiej jakości preparatem.

Jak przechowywać soczewki bez pojemnika, aby uniknąć ich zniszczenia?

Oprócz przechowywania soczewek bez odpowiedniego płynu pielęgnacyjnego wiele osób zastanawia się również, jak przechowywać soczewki bez pojemnika. Warto wspomnieć, że pojemnik okazuje się niezwykle ważnym akcesorium ze względu na idealnie dobrane wymiary, a także szczelne zamknięcie. W efekcie pojemnik na soczewki skutecznie zapobiega przenikaniu do nich różnego rodzaju zanieczyszczeń, które po założeniu soczewek mogłyby prowadzić do poważnych infekcji. Dlatego chcąc dowiedzieć się, jak przechowywać soczewki bez pojemnika, dobrym wyborem będzie wybór niewielkiego naczynia przypominającego swoim kształtem właściwy produkt – niektóre osoby decydują się między innymi na zdezynfekowane małe koszyczki na sól oraz pieprz.

Bezpieczne przechowywanie soczewek bez pojemnika powinno opierać się na znalezieniu czystego, zdezynfekowanego naczynia, w którym umieścimy soczewki pokryte specjalnym płynem pielęgnacyjnym. Prawidłowo przechowywane soczewki muszą w pełni znajdować się pod powierzchnią płynu, aby zachować swoje właściwości oraz przebyć równomierne odkażanie. Z tego powodu niektóre osoby w awaryjnych sytuacjach decydują się na umieszczenie soczewek w czystym naczyniu, na przykład w płytkiej filiżance, a następnie na przykrycie ich szczelną pokrywką. Dzięki temu soczewki będą odpowiednio zabezpieczone, ale przed ich założeniem warto jednak zdecydować się na ponowne czyszczenie.

Najpopularniejszym sposobem czyszczenia soczewek kontaktowych jest czyszczenie mechaniczne. Wówczas po zdjęciu soczewek należy przez około 10-20 sekund pocierać je delikatnie płynem w otwartej dłoni, aby pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji po ich aplikacji. Warto przy tym pamiętać, że płyn nie może być dodatkowo rozcieńczony. Bardzo ważnym krokiem przed przystąpieniem do ściągnięcia czy czyszczenia soczewek okazuje się również dokładne zadbanie o odpowiednią higienę dłoni. Co więcej, regularne czyszczenie powinno także obejmować właściwy pojemnik przeznaczony do przechowywania soczewek. Z kolei po upływie miesiąca korzystania z danego pudełka należy na soczewki wymienić opakowanie na nowy model.

Podobne artykuły