Icon SZYBKA REALIZACJA
Icon 15 DNI NA ZWROT
Icon BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Mycie soczewek i zapobieganie ich uszczerbianiu

Mycie soczewek i zapobieganie ich uszczerbianiu

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych wpływa na bezpieczeństwo użytkowania tych produktów. Czynność ta to także sposób na usunięcie gromadzących się w trakcie noszenia soczewek na ich powierzchni białek, lipidów czy wapnia. Substancje te obecne są w filmie łzowym i mogą powodować dyskomfort czy infekcję oczu. Ze względu na miękki i elastyczny materiał, z którego powstają soczewki, są one również bardziej podatne na uszczerbianie. W jaki sposób należy więc pielęgnować soczewki kontaktowe, aby zapobiegać takim zjawiskom?

Uszczerbianie soczewek – jak powstaje?

Uszczerbianie soczewek zwykle występuje przy niewłaściwej pielęgnacji. Ryzyko to rośnie wraz z utratą wody przez soczewkę, a całkowicie wysuszona nie nadaje się do noszenia. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwa pielęgnacja i sposób, w jaki zakłada się oraz zdejmuje soczewki kontaktowe. Każde uszkodzenie na powierzchni może podrażniać rogówkę i przyspieszać utratę wody. Do uszczerbiania soczewek może dochodzić także wtedy, jeśli użytkowniczka stosuje tipsy przy zakładaniu i zdejmowaniu ich, zakłada soczewki na lewą stronę czy niewłaściwie je przechowuje. Soczewki są szczególnie delikatne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy ich użytkowaniu. Nawet niewielkie zarysowanie powierzchni paznokciem może zwiększyć prawdopodobieństwo uszczerbienia się szkła.

Uszczerbianie soczewek – jak zapobiegać?

Uszczerbianie soczewek to na szczęście zjawisko, któremu można skutecznie zapobiegać. Wystarczy zachować ostrożność przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek. Nie należy łapać za soczewkę paznokciami, a do zakładania i zdejmowania jej z oka, stosować tylko opuszków palców. Użytkownik powinien również zadbać o odpowiednie nawilżenie soczewek kontaktowych – w przeciwnym razie będą bardziej podatne na uszkodzenia. Przy każdym odkładaniu soczewki do pojemnika, warto więc sprawdzić poziom płynu – soczewka musi być w nim cała zanurzona. Ogromne znaczenie ma także czyszczenie i przechowywanie soczewek. Po każdym zdjęciu z oka trzeba je dokładnie zdezynfekować i umyć za pomocą specjalnego płynu. Należy z kolei unikać kontaktu z wodą, która może uszkodzić soczewkę i ją wysuszyć. 

Jak myć soczewki?

Wielu użytkowników zadaje sobie pytanie – jak myć soczewki? Otóż nie jest to tak proste zadanie, jakby mogło się wydawać. Po pierwsze potrzebny będzie specjalny płyn do soczewek kontaktowych o wielofunkcyjnej formule. Oczyszcza i równocześnie dezynfekuje powierzchnię, usuwając niechciane pozostałości po całodziennym noszeniu. Należy ostrożnie pocierać soczewkę między opuszkami palców. Po czyszczeniu lub w międzyczasie należy wypłukać soczewkę solą fizjologiczną. Nie można w tym celu stosować wody z kranu! Sól fizjologiczna nie zawiera żadnych drobnoustrojów ani szkodliwych pozostałości. Stosując płyn wielofunkcyjny do czyszczenia soczewek, należy bezwzględnie przestrzegać informacji w ulotce producenta. Myciu trzeba też poddawać pojemnik na soczewki i płukać go codziennie świeżym płynem. Zaleca się także mechaniczne czyszczenie pojemnika raz na tydzień za pomocą pałeczki i wacika zamoczonych w płynie do pielęgnacji.

Mycie soczewek – o czym pamiętać?

Aby mycie soczewek przebiegało sprawnie i było bezpieczne, należy przede wszystkim przed każdą czynnością związaną z dotykiem oka czy soczewki dokładnie umyć ręce. Warto stosować delikatne mydło i ręcznik, które nie pozostawią pyłków ani nieczystości na dłoni. Nie można rozcieńczać ani ponownie korzystać z raz użytego płynu w pojemniku na soczewki. Należy również pamiętać o tym, aby przechowywać ja w płynie przez zalecany przez producenta minimalny czas. 

Mycie soczewek mechanicznie – dlaczego warto?

Mycie soczewek mechanicznie za pomocą pocierania i spłukiwania ich powierzchni pozwala usunąć nawet do 95% bakterii i zwiększyć efektywność czyszczenia. Pomijając ten proces, soczewki znacznie tracą na komforcie noszenia i mogą być powodem rozwoju infekcji oczu. Pielęgnacja mechaniczna zapewnia także lepsze wyczyszczenie powierzchni soczewki niż samo zanurzenie w płynie. Odpowiednia pielęgnacja soczewek sprawia też, że znacznie łatwiej i przyjemniej będzie się je użytkować. 

Jaki płyn do mycia soczewek?

Do mycia soczewek można skorzystać z płynów oksydacyjnych oraz wielofunkcyjnych. Płyn wielofunkcyjny jest znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy w trakcie stosowania, dlatego to na niego decyduje się większość użytkowników soczewek. Takie produkty równocześnie dezynfekują oraz nawilżają soczewki kontaktowe, pozostawiając uczucie świeżości na cały dzień ich użytkowania. Specjalistyczne płyny są tworzone z zastosowaniem składnika Hydranate, który skutecznie usuwa z powierzchni szkieł tłuszcze i osady białkowe. Obecność aktywnych składników płynu wpływa z kolei na możliwość dezynfekcji szkieł łącznie z usunięciem z ich powierzchni wszystkich bakterii. Korzystając ze sprawdzonych, renomowanych środków do pielęgnacji soczewek, zyskuje się także gwarancję, że produkt został odpowiednio przetestowany. Producenci dbają o to, aby płyny przeszły szereg wymagających testów. To z kolei gwarantuje uniwersalność, skuteczność i kompleksowość pielęgnacji.

Podobne artykuły