Icon SZYBKA REALIZACJA
Icon 15 DNI NA ZWROT
Icon BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Zadbaj o wzrok dziecka – wady wzroku u dzieci

Zadbaj o wzrok dziecka – wady wzroku u dzieci

Koniec wakacji i wrzesień to początek nowych wzywań dla dzieci. Są o rok starsze, w wyższej klasie, z natłokiem obowiązków i zadań domowych. Interesujące lektury i nowe przedmioty, wiążą się z koniecznością poświęcenia kilku godzin na naukę.

Rodzice tłumnie wraz ze swoimi pociechami odwiedzali przez ostatnich kilka dni sklepy. Kompletowali przybory szkolne, stroje na w-f, czy laptopy. Po wakacjach nasze dziecko z pewnością też urosło, dlatego musisz wymienić garderobę czy obuwie.

Rodzicu, czy zadbałeś jednak odpowiednio o wzrok dziecka? Zwróć uwagę czy dziecko nie mruży oczu czytając albo nie siada zbyt blisko telewizora oglądając bajkę. Może się okazać, że latorośl potrzebuje w trybie pilnym okularów korekcyjnych.

Czy wiesz, że słaby wzrok dziecka, może wpłynąć negatywnie na zdolność uczenia się? Uczniowie poszerzają swoją wiedzę: patrząc, czytając, oglądając i używają do tych czynności oczu. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy dziecko potrzebuje okularów, jest badanie wzroku. Dlatego dodaj ten punkt do obowiązkowej listy obok szkolnej wyprawki.

Kiedy należy zbadać o wzrok dziecka?

Regularne badanie wzroku dziecka jest bardzo ważne. Czasami zdarza się, że dziecko rodzi się z wrodzoną wadą wzroku, np. zaćmą, jaskrą lub astygmatyzmem. Wówczas musisz być pod stałą kontrolą okulistyczną.

Jeżeli jedno z rodziców ma wadę wzroku (np. krótkowzroczność, zeza), to zaleca się przeprowadzenie badania u dziecka jeszcze w 1 roku życia.

Raz w roku dziecko powinno mieć wykonywane profilaktyczne badania wzroku. Zadbaj o to przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dzięki temu, w razie potrzeby optometrysta dobierze szkła korekcyjne. Dziecko będzie wyraźnie widzieć z tablicy, czytać i oglądać telewizję bez problemów. Może to również pomóc we wczesnym zdiagnozowaniu różnych chorób związanych ze wzrokiem.

Słaby wzrok ma wpływ na codzienne funkcjonowanie dziecka

Jeżeli dziecko słabo widzi, to ma to negatywny wpływ na wszystkie aspekty jego życia. Trudności mogą się również pojawić w uprawianiu sportu, czy w muzyce.

Słaby wzrok powoduje bóle głowy. Dziecko nie nadąża z nauką, niestarannie pisze, nie może płynnie czytać. Również korzystanie z urządzeń elektronicznych: komórki czy laptopa będzie stanowić problem. Niestety, niewielu rodziców zdaje sobie sprawię, że te objawy mogą być spowodowane problemami ze wzrokiem.

Wpływ na rozwój wad wzroku ma też długie korzystanie z telefonu i laptopa. Dodatkowo wpływa na to niezdrowa dieta, zbyt krótki sen nocny i stres.

Objawy słabego wzroku u dziecka:

  • częste bóle głowy,
  • brak koncentracji w dłuższym odcinku czasu,
  • pocieranie i mrużenie oczu,
  • przechylanie głowy na bok,
  • niechęć do czytania,
  • pogorszenie wyników w nauce.

Zwróć uwagę, czy Twoje dziecko nie przejawia powyższych elementów. Jeżeli tak, to koniecznie udaj się z nim na badania wzroku.

Bardzo często pierwszą osobą, która odkrywa, że uczeń ma słaby wzrok jest szkolna pielęgniarka. Dzieje się to podczas wstępnych badań. Nie wszystkie szkoły jednak przeprowadzają takie badania.

Pamiętaj jednak, że nie jest to, to samo badanie, które wykonuje specjalista. Szkoła nie dysponuje odpowiednim sprzętem komputerowym ani nie zatrudnia okulistów, czy optometrystów.

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

  • krótkowzroczność: dziecko nie widzi wyraźnie z daleka,
  • nadwzroczność: problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów/obiektów położonych blisko,
  • astygmatyzm: nieprawidłowa krzywizna rogówki, widziany obraz może być rozciągnięty w pionie lub w poziomie oraz niewyraźny,
  • zez: rozbieżny lub zbieżny, czyli nierównoległe rozstawienie oczu.

Problemy z widzeniem, to niewidzialny problem. Bardzo często dzieci przyjmują, że ich wzrok jest normalny, pomimo, że nie widzą wyraźnie. Świat, który oglądają jest zamazany, ale nie wiedzą, że powinno być inaczej. Upośledzony wzrok nie boli, więc w ich odczuciu wszystko jest dobrze. Starsze dzieci sygnalizują brak ostrości widzenia, ale młodsze już bardzo często nie.

Dziecko bardzo często nie zgłasza rodzicom problemów z prawidłowym widzeniem. Wpływ na to ma nieświadomość konsekwencji ze strony dziecka, a czasami wstyd przed noszeniem okularów.

Czy wiesz, że większość wad wzroku można skorygować za pomocą okularów korekcyjnych? Dlatego nie zwlekaj i koniecznie umów wizytę u specjalisty. Kompleksowe badanie wzroku dziecka i odpowiednie szkła korekcyjne odmienią całkowicie jego życie.

Tanie okulary korekcyjne dla dzieci

Wybierając okulary dla dziecka zwróć uwagę na oprawki okularowe: plastikowe lub metalowe. Plastikowe są lekkie i przeważnie bardziej masywne. Dzięki temu też są odporne na uszkodzenia. Ramki metalowe zaś są cienkie i wymagają większej uwagi. Świetnie jednak komponują się z delikatnymi rysami twarzy dziecka.

Bez względu jednak, na które oprawki zdecydujesz się z dzieckiem, to możecie wybierać we wszystkich kolorach tęczy. Z pewnością więc dziecko będzie miało bardzo duży wybór odpowiedniego wzoru.

Pamiętaj też, aby zapytać w sklepie optycznym o rodzaje szkieł korekcyjnych. W dobrych sklepach, możesz wybrać powłoki, które chronią szkła przed zarysowaniem oraz łatwiej je wyczyścić. Zwróć też uwagę na grubość szkła. Czy wiesz, że szkła korekcyjne mogą być, aż o 38% cieńsze w porównaniu do tradycyjnych szkieł? Dlatego wybierz dla dziecka szkła korekcyjne „First Class”.

Jeżeli dziecko dużo czasu spędza przed ekranem komputera, to zamów szkła korekcyjne z filtrem światła niebieskiego oraz dodatkową warstwą antyrefleksyjną. Zapytaj swojego optometrystę, które szkła będą najlepsze dla dziecka.

W sklepach optycznych GermanOptiker otrzymasz nie tylko możliwość wykonania kompleksowego badania wzroku dla dziecka. Możesz liczyć na profesjonalną pomoc przy wyborze oprawek oraz szkieł.

Jeżeli zauważysz sygnały świadczące o słabym wzroku dziecka, zadzwoń do specjalisty i umów wizytę. GermanOptiker zaprasza do salonów optycznych:

Badaj wzrok dziecka regularnie. Wada wzroku może ulec zmianie nawet w trakcie roku szkolnego. Nie zakładaj więc, że okulary starczą na cały okres nauki. Pytaj dziecko, czy widzi wyraźnie i obserwuj jego zachowania oraz przyzwyczajenia.

 

Podobne artykuły