Icon SZYBKA REALIZACJA
Icon 15 DNI NA ZWROT
Icon BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Dyskomfort przy noszeniu soczewek kontaktowych

Dyskomfort przy noszeniu soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie doskonałe widzenie. Wiele osób decyduje się na soczewki, ponieważ ramki okularów korekcyjnych ograniczają pole widzenia.

W soczewkach łatwiej również uprawiać sport. Okulary mogą spaść i uszkodzić się. Poza tym, gdy świeci słońce wygodnie jest założyć okulary przeciwsłoneczne.

Zachowując zasady higieny użytkownicy soczewek cieszą się zdrowymi oczami. Mogą zdarzyć się jednak sytuacje, kiedy oczy: będą zaczerwienione, suche lub załzawione. Możesz mieć też uczucie piasku pod powieką. Nigdy nie noś soczewek kontaktowych, gdy odczuwasz nawet lekkie niedogodności.

Sporadyczne podrażnienie oczu podczas użytkowania soczewek nie musi oznaczać, że nie możesz nosić swoich kontaktów. Krótkie epizody nie niosą za sobą konsekwencji. Zmiana typu, trybu noszenia soczewek lub produktów do ich pielęgnacji powinna rozwiązać Twoje problemy.

Co zrobić, gdy po soczewka kłuje w oko?

Jeżeli odczuwasz dyskomfort, to w pierwszej kolejności zdejmij soczewki kontaktowe. Daj odpocząć oczom, załóż okulary korekcyjne. Jeżeli dolegliwości ustąpią, możesz ponownie założyć soczewki.

Jeżeli nosisz soczewki jednodniowe, to sięgnij po nowe opakowanie. W przypadku soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych, zadbaj o ich wyczyszczenie.

Połóż soczewkę na palcu i sprawdź czy nie jest uszkodzona. Zdarza się czasem delikatna powłoka soczewki rozerwie się na krawędzi. Będzie wówczas powodować to łzawienie oraz zaczerwienienie oczu.

Całą soczewkę dokładnie umyj płynem. Mogą być na niej delikatne osady, zanieczyszczenia, a nawet włos. Możesz też pomylić prawą i lewą stronę soczewki. Źle założone soczewki kontaktowe powodują dyskomfort.

W salonach optycznych GermanOptiker pracują optometryści, którzy:

  • pomagają dobrać szkła kontaktowe dostosowane do wady wzroku,
  • uczą, jak założyć oraz zdjąć soczewki,
  • uczą, jak rozróżnić prawą i lewą stronę soczewki,
  • przekazują informacje o zasadach higieny i obsługi soczewek.

Jeżeli masz problem z rozróżnieniem stron soczewki, to umów się do optometrysty. Nauczy Cię jak się to robi. Salony optyczne w Szczecinie, Gliwicach i Opolu pozostają do Twojej dyspozycji.

Wpływ diety na wzrok

Na suchość oczu istotny wpływ ma ilość oraz jakość „wyprodukowanych łez”. Dlatego istotna jest zrównoważona dieta. Zadbaj o dostarczenie organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3.

Badania wskazują, że kwasy omega-3 chronią przed:

  • zwyrodnieniem plamki żółtej (stopniowa utrata wzroku w centrum pola widzenia),
  • zespołem suchego oka,
  • jaskrą.

Odpowiednia dieta wpływa pozytywnie na stan Twoich oczu oraz cały organizm. Jedz warzywa, ryby i owoce. Ogranicz również smażone i tłuste pokarmy.

W posiłkach powinny pojawiać się: ryby, siemię lniane, olej lniany, olej rzepakowy, orzechy włoskie, nasiona chia, czy soja.

Soczewki kontaktowe do suchych oczu

Jeżeli odczuwasz dyskomfort, to konieczna może się okazać zmiana soczewek na inne. Lekarz może też wprowadzić inny harmonogram noszenia szkieł kontaktowych.

  • Soczewki kontaktowe jednodniowe. Dobrym rozwiązaniem są np. soczewki jednorazowe. Rano zakładasz nową, czystą soczewkę. Wieczorem wyrzucasz ją do śmieci. Kolejnego dnia sięgasz po kolejne sterylne opakowanie. Zaletą soczewek jednodniowych jest higiena. W przeciwieństwie do soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych, nie osadzają się na nich osady białkowe czy lipidy. Nie ma też potrzeby czyszczenia takich soczewek. Osoby  z alergią również powinny rozważyć soczewki jednodniowe. Soczewki jednodniowe oferuje: American Lens, Bausch&Lomb, CooperVision, Johnson&Johnson.
  • Soczewki kontaktowe hydrożelowe. Miękkie soczewki kontaktowe zatrzymują różną ilość wody. W zależności od tego jakie masz oczy, to możesz czuć się komfortowo w określonym typie soczewek. Inne natomiast mogą powodować podrażnienie.
  • Soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe. Przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowych jest różna. Nowoczesna technologia użyta do produkcji soczewek pozwala na dotarcie do oczu większej ilości tlenu. Dzięki temu oczy oddychają i dłużej pozostają nawilżone. W tej technologii zbudowane są np. Bausch&Lomb Pure Vision, Johnson&Johnson ACUVUE OASYS, czy American Lens ALWAYS FOCUS. American Lens to najnowocześniejsze na rynku soczewki kontaktowe.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Do pielęgnacji soczewek kontaktowych, np. dwutygodniowych lub miesięcznych potrzebny jest płyn do dezynfekcji. Zawsze używaj tego, który zaleci Twój okulista.

Oprócz płynu do soczewek kontaktowych będziesz również potrzebować pojemnika do ich przechowywania. Nie przechowuj soczewek dwa razy w tym samym płynie. Dbaj o higienę soczewek oraz swojego wzroku. W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do podrażnienia oka, pogorszenia widzenia i licznych chorób oczu. Nie będziesz też mógł nosić soczewek kontaktowych.

Dyskomfort przy noszeniu soczewek, czy jest potrzebna wizyta u specjalisty?

Wizyta u specjalisty jest potrzebna w przypadku nawracającego dyskomfortu. Porozmawiaj ze swoim okulistą gdy masz pytania lub wątpliwości związane z użytkowaniem soczewek kontaktowych.

Jeżeli zauważyłeś pogorszenie widzenia – nie zwlekaj. Umów wizytę i zbadaj dokładnie swoje oczy. Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć i zmagać się z chorobami.

Optometryści GermanOptiker są Twojej dyspozycji zawsze, gdy tego potrzebujesz. Salony optyczne oraz sprzęt optyczny najnowszej generacji czekają na Ciebie:

 

Podobne artykuły