Icon SZYBKA REALIZACJA
Icon 15 DNI NA ZWROT
Icon BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Astygmatyzm – toryczne soczewki kontaktowe

Astygmatyzm – toryczne soczewki kontaktowe

 

Wada wzroku, to coraz częstsza przypadłość wśród wielu osób. Współczesna optyka daje wiele możliwości korygowania wad wzroku od okularów, soczewek kontaktowych, po operacje laserowe.

Zamazany czy rozmyty obraz to objawy, które powinny zostać zbadane przez specjalistę. Słabe widzenie powinno być pod kontrolą. Może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań: chorób oczu, a nawet ślepoty.

Osoby z astygmatyzmem powinny nosić okulary korekcyjne z cylindrem lub soczewki kontaktowe – toryczne. Często też możesz się spotkać z nazwą soczewki cylindryczne.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to najczęstszy obok krótkowzroczności i dalekowzroczności rodzaj wady wzroku. Rogówka (czyli powierzchnia oka) lub soczewka oka nie ma okrągłego kształtu. Jest spłaszczona i przypomina piłkę do rugby. Dlatego wpadające przez oko światło nie skupia się na odpowiednio na siatkówce.

Objawy astygmatyzmu:

  • zamazany obraz, gdy patrzysz z daleka,
  • rozmyty i niewyraźny obraz podczas czytania,
  • nieostre kontury, zakrzywione linie proste,
  • mrużenie oczu spowodowane nieostrym widzeniem,
  • przekrzywianie głowy na bok, aby zobaczyć wyraźnie,
  • złe samopoczucie: bóle głowy i zmęczenie.

Toryczne soczewki kontaktowe

Jeżeli masz astygmatyzm, to możesz nosić toryczne soczewki kontaktowe. Na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Nie każdy chce i lubi nosić okulary korekcyjne. Soczewki dają większy komfort widzenia, niezależność i swobodę stylu.

Możesz też nosić okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe zamiennie. Jeżeli wybierasz się na siłownię, czy uroczystą kolację – korzystasz z soczewek. Natomiast gdy chcesz poczytać lub dłużej pracujesz przy komputerze – zakładasz okulary.

Soczewka kontaktowa toryczna nie jest idealnie okrągła, tak jak soczewka kontaktowa sferyczna. Wpływ na to ma specyficzna budowa oka dotkniętego astygmatyzmem. Soczewki toryczne mają też inne moce refrakcyjne w przekroju pionowym i poziomym.  

Dlatego też jeżeli masz astygmatyzm, to potrzebujesz specjalnych soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem:

Soczewki toryczne możesz kupić w opakowaniu po 3, 6 lub 30 sztuk. Jeżeli masz inną wadę wzroku na obu oczach, to zaznacz na pudełku, którego oka dotyczy wada, np. oko prawe – OP, oko lewe - OL. Co prawda producenci soczewek podają wartości, ale napisane są one niewielką czcionką z boku każdego kartonika. Jeżeli zaczynasz przygodę z soczewkami, to warto ułatwić sobie zadanie.

Czym charakteryzują się toryczne soczewki dla astygmatyków?

Toryczne soczewki mają specyficzną budowę, dlatego też producenci kontaktów stosują coraz nowocześniejsze technologie. Wszystko dla komfortu Twoich oczu.

Najbardziej popularne na rynku toryczne soczewki to 1-DAY ACUVUE MOIST.  Idelanie dopasowane do oka, z wyjątkowymi włąsciwościami nawilżającymi. Gwarantują wyraźne widzenie, bez suchych oczu przez cały dzień.

Bausch+Lomb ULTRA zostały stworzone z myślą o osobach, które dużo czasu spędzają nad ekranem komputerowym. Zapewniają również wysoki poziom nawodnienia oraz tlenoprzepuszczalności.

Z kolei ACUVUE OASYS posiada technologię Zintegrowanej Łzy, podobną do prawdziwych łez. Pomaga to ograniczyć objawy zmęczenia oczu oraz suchości.

Clariti Toric oraz Biofinity Toric, to soczewki dla osób z astygmatyzmem firmy CooperVision. Wysokie nawodnienie i przepuszczalność tlenu, aż w 100%.

Toryczne soczewki kontaktowe opisaliśmy szczegółowo na naszej stronie WWW.

Jak założyć toryczne soczewki kontaktowe?

Zakładanie oraz zdejmowanie soczewek kontaktowych zawsze wygląda tak samo. Nie ma znaczenia jaki nosisz kontkaty lub jaką masz wadę wzroku.

Optometrysta dobierając toryczne kontakty powinien nauczyć cię jak to prawidłowo zrobić. Zawsze pytaj, czy Twój specjalista Ci w tym pomoże. W dobrych punktach optycznych, np. GermanOptiker, możesz liczyć na profesjonalne badanie oraz czas, który poświęci Ci lekarz. Nauczy Cię jak dbać o soczewki (jak je przechowywać, myć i dezynfekować). Opowie o trybie noszenia i harmonogramie użytkowania soczewek.

Przez pierwszych kilka dni możesz mieć problem może z przyłożeniem soczewki do oka, czy jej zdjęciem (soczewkę trzeba lekko uszczypnąć). Nie przejmuj się tym, po pewnym czasie zauważysz, że jest to bardzo łatwe. Jeżeli nabierzesz wprawy, to czynność ta zajmie ci kilka sekund.

Jeżeli dalej masz problemy zapraszamy do naszych sklepów optycznych, nauczymy Cię jak to robić profesjonalnie. Umów wizytę:

Zapraszamy też na blog. Nasi specjaliści – praktycy, opisali jak łatwo założyć i zdjąć soczewki kontaktowe

Astygmatyzm – czy recepta na okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe jest taka sama?

Jeżeli masz astygmatyzm, to możesz nosić okulary korekcyjne i soczewki toryczne. Nigdy jednak nie kupuj soczewek na podstawie recepty na okulary. Ta zasada dotyczy wszystkich rodzajów szkieł kontaktowych, sferycznych również. Poza tym oko z astygmatyzmem potrzebuje dodatkowych badań, które określą jakie soczewki toryczne będą najlepsze.

Poza tym parametry szkieł kontaktowych będą inne niż przy okularach, ponieważ soczewkę zakładasz bezpośrednio na oko. Przylega ona też idealnie do jego kształtu. Natomiast szkło okularowe nosisz w pewnej odległości od oka. Widzenie jest więc inne.

W sklepie optycznym GermanOptiker kupisz firmowe okulary korekcyjne damskie i okulary korekcyjne męskie. Pamiętaj, aby dokładnie przepisać wartości z recepty, sprawdź czy zgadza się cylinder. Modowe marki są na wyciągnięcie ręki: Calvin Klein, Ray-Ban, Emporio Armani, Michael Kors. Sprawdź jak łatwe i przyjemne mogą być zakupy on-line.

 

 

Podobne artykuły