Icon SZYBKA REALIZACJA
Icon 15 DNI NA ZWROT
Icon BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Śpiochy w oczach. Czym jest wydzielina w oku po nocy?

Śpiochy w oczach. Czym jest wydzielina w oku po nocy?

Wydzielina z oczu to zanieczyszczenia, które mogą pojawić się w kąciku oka. W ciągu dnia, gdy mrugasz, to oko wytwarza wydzielinę przez cały czas. Na bieżąco pełni ona funkcję ochronną i usuwa z oka szkodliwe zanieczyszczenia. Gruczoły łzowe pracują przez cały czas. W nocy, gdy śpisz to nie mrugasz. Śluz gromadzi wówczas się na powiece, rzęsach i w kąciku oka. Bardzo często możesz też spotkać się z określeniem „śpiochy w oczach” i "ropa w oku".

Czy „śpiochy w oczach” są groźne?

Wydzielina to nic innego jak zanieczyszczenia, które gromadzą się na powierzchni oka. W jej skład wchodzi śluz, oleista substancja wydzielana przez gruczoły oraz komórki skórne. Wydzielina zapobiega parowaniu łez i pomaga utrzymać nawilżenie oczu między mruganiem.

Powstawanie śpiochów nie jest więc niczym złym. Jeżeli po nocy budzisz się z niewielką ilością wydzieliny to nie musisz się martwić. Jest to normalne zjawisko i nie oznacza stanów chorobowych.

Masz duże ilości wydzieliny ropnej na oku?

Martwi Cię nadmierna ilość wydzieliny w oku? A może pojawiły się dodatkowe dolegliwości?

Umów się do okulisty jeżeli:

  • Twoje oczy są wrażliwe na światło,
  • zaczynasz widzieć niewyraźnie,
  • wydzielina z oka ma żółty lub zielony kolor.

Może to oznaczać poważniejszą infekcję i włączenie do leczenia kropli do oczu. Ropiejące oko to najczęściej wina zapalenia spojówek, a nawet górnych dróg oddechowych oraz innych infekcji wirusowych.

Zapalenie spojówek może być alergiczne, wirusowe lub bakteryjne. Wydzielina z oka występuje w kolorze: białym, żółtym lub zielonym. Podczas snu, na linii rzęs mogą też tworzyć się ropne strupki. Jeżeli będzie ich dużo, to możesz mieć problem z otwarciem oczu. Będą one sklejone.

Wirusowe zapalenie spojówek jest spowodowane przez wirusa opryszczki pospolitej. Tej samej, która odpowiada za przeziębienie. Jest to zapalenie zaraźliwe. Wydzielina z oka może być biała lub jasnożółta oraz wodnista.

Bakteryjne zapalenie spojówki również jest zaraźliwe. Charakteryzuje się ropną, grubszą wydzieliną. Może być ona żółta, zielona, a nawet szara. Ma lepką konsystencję i powoduje sklejenie oczu po nocy.

Alergiczne zapalenie spojówek to reakcja na zanieczyszczenia, które dostał się do oka. Najczęstsze przyczyny to, np. brudny pędzelek do makijażu, soczewki kontaktowe lub krople do oczu. W przypadku wystąpienia alergii wydzielina jest przeważnie wodnista. Pojawia się na obu oczach i nie jest zaraźliwa.

Inne przyczyny powodujące nadmierną wydzielinę z oka to:

Czy wiesz, że jednym z objawów zapalenia pęcherza może być również łzawienie i wydzielina z oka?

Szkła kontaktowe i ropna wydzielina z oka

Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe to musisz dbać o swoje oczy. Jesteś szczególnie narażony na infekcje. Suche i zmęczone oczy w soczewkach mogą też wpływać na większą ilość „śpiochów”.

Jeśli podczas noszenia kontaktów nastąpi wzrost wydzieliny z oczu to zdejmij soczewki. Wyrzuć je do kosza, ponieważ mogą być potencjalnym źródłem zakażenia.

Skontaktuj się z okulistą, aby wykluczyć poważny stan oczu. Do czasu aż ustalisz, co jest przyczyną noś okulary korekcyjne. Zapytaj również o jednodniowe soczewki kontaktowe, które są bardzo higieniczne.

Leczenie wydzieliny z oka

Niewielka wydzielina i śpiochy w oczach, nie wymagają leczenia.

Jeżeli jednak powieki są sklejone i nie możesz otworzyć oczu, to pomocne mogą być ciepłe kompresy. Możesz je przygotować z przegotowanej wody lub zaparzyć rumianek. Połóż wilgotny gazik na oko i poczekaj kilka minut. Następnie wytrzyj delikatnie powiekę. Ciepły kompres złagodzi jednocześnie swędzenie oraz dyskomfort. Do przemywania oczu możesz też używać soli fizjologicznej. Małe, jednorazowe ampułki kupisz w aptece.

Pamiętaj, aby do przemywania oczu używać jednorazowych wacików. Jeżeli będziesz powtarzać czynność sięgnij po nowy wacik, oddzielny dla każdego oka. Przemywając oczy, zaczynaj od skroni do kącika oka, tuż przy nosie. Dbaj o higienę. Zanim dotkniesz oczu, umyj dokładnie ręce. Staraj się nie trzeć oczu.

Umów wizytę u okulisty zawsze, gdy masz wątpliwości dotyczące swoich oczu. Jeżeli ropna wydzielina z oka zmieni kolor i konsystencję, bądź będzie jej więcej, to nie zwlekaj. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Zadzwoń do jednego z naszych gabinetów:

 

 

Podobne artykuły