Zaćma- co to za choroba i jak ja leczyc?

Zaćma- co to za choroba i jak ja leczyc?

Zaćma, zwana inaczej kataraktą, to choroba zmętnienia soczewki oka. Soczewka znajduje się w obrębie źrenicy, tuż za tęczówką. Jej główne zadanie, to akomodacja oka, czyli wyraźne widzenie z różnych odległości. Poza tym odpowiada za przejrzystość i załamywanie światła.

Zaćma zwykle pojawia się u osób w starszym wieku, ale zdarzają się również wrodzone przypadki. Według danych WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, zaćma to obecnie główna przyczyna ślepoty na świecie.

Szacunkowe badania wskazują, że na zaćmę w Polsce może chorować nawet 800 tysięcy osób.

 

Jakie są objawy zaćmy?

Objawy zaćmy są bardzo łatwe do zauważenia i zdiagnozowania. Badania w gabinecie okulistycznym mogą jedynie potwierdzić ten rodzaj choroby. Umów się koniecznie na wizytę u specjalisty, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i zbadać wzrok. Czekają na Ciebie nasze gabinety i punkty optyczne w Szczecinie, Gliwicach i Opolu.

Pacjent przede wszystkim zaczyna widzieć zamazany, niewyraźny obraz. To tak, jakby przez cały czas otaczała Cię mgła lub jakbyś patrzył przez brudne okulary. Kolory stają się wyblakłe, przez co możesz mieć problem z ich rozróżnieniem.  Zaczynasz gorzej widzieć w ciągu dnia, ale również w nocy przy jasnym świetle. Oczy częściej są zmęczone, możesz mieć również problem z określeniem odległości.

Jakie są przyczyny zaćmy, kto jest na nią narażony?

Przyczyną zaćmy jest zmętnienie soczewki. Na zaćmę są szczególnie narażone osoby otyłe, palące tytoń, nadużywające alkoholu, mające wysoką krótkowzroczność, zażywające niektórych leki, np. sterydy.

W grupie ryzyka są również osoby chorujące na: cukrzycę, atopowe zapalenie skóry, nadciśnienie, choroby metaboliczne, hipercholesterolemia, PEX (zespół rzekomego złuszczania), zespół Wernera, zespół Rothmunda, zespół Downa, zespół Lowe’a, choroba Fabry’ego.

Jak leczyć zaćmę, na czym polega operacja?

Jeżeli chorujesz na zaćmę, to myśl o konieczności operacji może wywołać stres i zdenerwowanie. Zmętniała soczewka oka uniemożliwia prawidłowe widzenie. Może też doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Dlatego też uszkodzona soczewka musi zostać zastąpiona nową, przeźroczystą, sztuczną soczewką. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że cały czas będziesz przytomny. Nacięcie na oku jest niewielkie i wynosi około 1,5 – 3 mm.

Pamiętaj, że jest to skuteczny i zarazem bezpieczny zabieg. Operacja jest bezbolesna i bardzo krótka. Trwa zwykle około 15 -20 minut na jedno oko. I co najważniejsze nie wymaga pobytu w szpitalu. Po zabiegu możesz udać się do domu. Jeżeli chorujesz na zaćmę obuocznie, to kolejna operacja wykonana jest przeważnie po rekonwalescencji pierwszego oka.

 Czy operacja zaćmy jest darmowa?

Tak, operacja zaćmy jest finansowana przez NFZ. Dzięki temu jest w 100% bezpłatna. Refundacja dotyczy standardowych soczewek jednoogniskowych. Są to soczewki wykonane w nowoczesnej technologii i gwarantują dobre widzenie po operacji, ale z pewnej odległości.

Zabieg zaćmy możesz wykonać również w prywatnej klinice. Musisz się jednak liczyć z dodatkowymi opłatami z tego tytułu. W zależności od kliniki mogą to być różne ceny.

Jak przygotować się do operacji zaćmy?

Przed operacją zaćmy lekarz okulista przeprowadzi kompleksowe badania wzroku. Obejmują one pomiar oczu, ich kształt, stopień krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu.

Pamiętaj, aby poinformować lekarza o przebytych chorobach (np. zawał serca, choroby onkologiczne) oraz przyjmowanych lekach. Nie zatajaj żadnych informacji, ponieważ mają istotne znaczenie dla Twojego zdrowia i mogą spowodować powikłania. Jeżeli masz pytania to zapytaj lekarza, tak aby przed operacją, nie było żadnych wątpliwości.

Pacjent powinien przyjść na zabieg na czczo lub nie powinien jeść przynajmniej przez około 6 godzin przed operacją. Nie pij alkoholu, kawy ani innych napojów, które mogą podnieść ciśnienie krwi. W dniu operacji zrezygnuj z makijażu twarzy, nie nakładaj również żadnych kremów ochronnych, nie rób peelingu.

Załóż wygodne ubranie, tak aby nic nie krępowało Twoich ruchów. Góra ubrania – powinna być łatwa do zdjęcia. Na czas operacji będziesz musiał rozebrać się od pasa w górę oraz założyć jednorazowy fartuch flizelinowy.

Jeżeli w dniu operacji będziesz przeziębiony, pojawi się katar, kaszel, temperatura lub inne objawy budzące wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem. W takich przypadkach zabieg zostanie przełożony na inny termin.

Sam zabieg usunięcia zaćmy jest krótki. Jednak przygotowanie, wypełnienie odpowiednich dokumentów, podanie znieczulenia czy procedury pooperacyjne wymagają czasu. W szpitalu możesz więc spędzić około 3 godzin.

Rekonwalescencja po operacji zaćmy

Po zabiegu będziesz mógł od razu udać się do domu. Na oko zostanie założony opatrunek, aby chronić je przed zanieczyszczeniami i promieniami słonecznymi. Możesz więc potrzebować opieki. Najlepiej, aby ktoś Ci towarzyszył i odwiózł bezpiecznie na miejsce. Będziesz również potrzebować okularów przeciwsłonecznych. Ochronisz oko przed działaniem promieni słonecznych.

Możesz odczuwać dyskomfort, ale oko nie powinno boleć. Pełny okres rekonwalescencji wynosi około 4-6 tygodni. Możesz również odczuwać w tym czasie niewyraźne i nieostre widzenie lub obserwować zaczerwienie oka. Większość osób jednak zauważa poprawę widzenia już następnego dnia.

Przez kilka tygodni po operacji konieczne będzie używanie kropli lub specjalistycznych maści. Przestrzegaj zaleceń lekarza i używaj wyłącznie lekarstw przepisanych przez lekarza.

W okresie rekonwalescencji prowadź oszczędzający tryb życia:

  • bezpośrednio po zabiegu unikaj schylania się, aby uniknąć nacisku na oko,
  • nie pocieraj oka po operacji,
  • unikaj kurzu, pyłków, silnego wiatru,
  • unikaj ciężkiej aktywności fizycznej, siłowni, a nawet tańców,
  • nie podnoś ciężkich rzeczy powyżej 5 kg,
  • nie pływaj w basenie ani innym zbiorniku wodnym, nie korzystaj z wanny z hydromasażem lub sauny,
  • noś okulary przeciwsłoneczne
  • ogranicz oglądanie TV oraz czytanie książek (szczególnie przez pierwsze dni po operacji)

Czy na opercję zaćmy są duże kolejki i odległe terminy?

Operacje zaćmy są wolne od limitu od 1 kwietnia 2019 roku. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za wszystkie wykonane operacje zaćmy. Placówki medyczne powinny przyjmować dzięki temu więcej pacjentów. Czas oczekiwania powinien się skrócić. Każdy pacjent może wybrać, w którym szpitalu chce wykonać operację.  

Na stronie https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/# możesz umówić termin zabiegu oraz wybrać placówkę, w której chcesz wykonać operację.

Podobne artykuły